Gazeta Matematică: Difference between revisions
No edit summary Tag: visualeditor |
No edit summary Tag: visualeditor |
||
(75 intermediate revisions by 10 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
Această pagină conține o listă cu numerele revistei ''[https://gmb.ssmr.ro/ Gazeta Matematică]'' care conțin articole/probleme cu autori membri ai [https://ssmr.cunbm.utcluj.ro/ Filialei Maramureș] a [https://ssmr.ro/ Societății de Științe Matematice din România]. | Această pagină conține o listă cu numerele revistei ''[https://gmb.ssmr.ro/ Gazeta Matematică]'' care conțin articole/probleme cu autori membri ai [https://ssmr.cunbm.utcluj.ro/ Filialei Maramureș] a [https://ssmr.ro/ Societății de Științe Matematice din România]. | ||
[[Gazeta matematică 2023]] | |||
[[Gazeta matematică 2022]] | |||
[[Gazeta matematică 2021]] | |||
[[Gazeta matematică 2020]] | |||
[[Gazeta matematică 2019]] | |||
[[Gazeta matematică 2018]] | |||
[[Gazeta matematică 2017]] | |||
[[Gazeta matematică 2016]] | |||
{| class="wikitable mw-collapsible" | {| class="wikitable mw-collapsible" | ||
|+ | |+ | ||
Line 8: | Line 28: | ||
!Domeniu | !Domeniu | ||
|- | |- | ||
|rowspan=" | |rowspan="15" |2022 | ||
|1 | |rowspan="3"|1 | ||
| [[28247]] | | [[28247]] | ||
|11 | |11 | ||
|Matrice | |Matrice | ||
|- | |- | ||
| | | [[28250]] | ||
|12 | |||
|integrala Riemann | |||
|- | |||
| [[28251]] | |||
|12 | |||
|integrala Riemann | |||
|- | |||
|rowspan="3"|2 | |||
| [[E:16203]] | |||
|7 | |||
|triunghiuri asemenea | |||
|- | |||
| [[28260]] | |||
|9 | |||
|vectori | |||
|- | |||
| [[S:L22.58]] | |||
|10 | |||
| ecuație cu logaritmi | |||
|- | |||
|4 | |||
| [[28315]] | | [[28315]] | ||
|10 | |||
|numere complexe | |||
|- | |||
|5 | |||
| [[28338]] | |||
|10 | |10 | ||
|numere complexe | |numere complexe | ||
afixe | |||
|- | |||
|6-7-8 | |||
| [[28354]] | |||
|9 | |||
|vectori | |||
|- | |||
|rowspan="4" |10 | |||
| [[28437]] | |||
|11 | |||
|șir recurent | |||
|- | |||
|[[E:16379]] | |||
|5 | |||
|numere naturale | |||
|- | |||
|[[E:16380]] | |||
|5 | |||
|puteri | |||
|- | |- | ||
| | |[[E:16382]] | ||
| [[ | |5 | ||
|puteri | |||
|- | |||
|rowspan="2"|11 | |||
| [[E:16407]] | |||
|5 | |5 | ||
|cub perfect | |cub perfect | ||
| | |||
|- | |||
| [[28450]] | |||
|9 | |||
|progresii aritmetice | |||
|- | |||
| rowspan="8" |2021 | |||
|rowspan = "3" |6-7-8 | |||
|[[E:15990]] | |||
|5 | |||
|numere naturale | |||
|- | |||
| [[E:15991]] | |||
|5 | |||
|numere naturale | |||
|- | |||
| [[E:15992]] | |||
|5 | |||
|numere naturale | |||
|- | |||
|10 | |||
|[[28163]] | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|rowspan= "3" | 11 | |||
|[[28203]] | |||
|12 | |||
|funcție primitivabilă | |||
|- | |||
|[[S:L21.287]] | |||
|9 | |||
|puteri | |||
|- | |||
|[[S:E21.313]] | |||
|8 | |||
|ecuație | |||
|- | |||
|rowspan= "1" | 12 | |||
|[[28208]] | |||
|9 | |||
|vectori | |||
|- | |||
| rowspan="6" |2020 | |||
|rowspan ="3"| 4 | |||
|[[15698|E:15698]] | |||
|6 | |||
|pătrate perfecte | |||
|- | |||
|[[E:15694]] | |||
|5 | |||
|teorema împărțirii cu rest | |||
|- | |||
|[[E:15695]] | |||
|5 | |||
|numere naturale | |||
|- | |||
|5 | |||
|[[E:15714]] | |||
|6 | |||
|divizibilitate | |||
probabilitate | |||
|- | |||
|10 | |||
|[[E:15777]] | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|11 | |||
|[[27930]] | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|rowspan="3" |2018 | |rowspan="3" |2018 | ||
|rowspan="3" |4 | |rowspan="3" |4 | ||
| [[S:E18.128]] | | [[S:E18.128]] | ||
| | | | ||
Line 38: | Line 179: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|rowspan=" | |2017 | ||
|1 - [[ | |6-7-8 | ||
|[[27401]] | |||
|10 | |||
|inegalitate | |||
|- | |||
|rowspan="11" |2015 | |||
|rowspan="3"|1 | |||
|[[27024]] | |||
|12 | |||
| | |||
|- | |||
|[[27022]] | |||
|11 | |||
|proprietatea lui Darboux | |||
|- | |||
|[[27020]] | |[[27020]] | ||
|10 | |10 | ||
|coeficienți binomiali | |coeficienți binomiali | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 | ||
|[[27036]] | |[[27036]] | ||
|11 | |11 | ||
|ecuații funcționale | |ecuații funcționale | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2"| 2011 | |3 | ||
|[[27024]] | |||
|12 | |||
|ecuații funcționale | |||
|- | |||
|rowspan="6"|9 | |||
|[[E:14892]] | |||
|8 | |||
|patrulater inscriptibil | |||
|- | |||
|[[S:E15.208]] | |||
|5 | |||
|sumă de numere consecutive | |||
|- | |||
|[[S:E15.239]] | |||
|8 | |||
|Teorema lui Pitagora | |||
|- | |||
|[[S:L15.236]] | |||
|12 | |||
|funcție primitivabilă | |||
|- | |||
|[[S:L15.231]] | |||
|12 | |||
|limita unui șir | |||
|- | |||
|[[S:L15.228]] | |||
|11 | |||
|limita unui șir | |||
|- | |||
|rowspan="2"|2014 | |||
|1 | |||
|E:[[14682]] | |||
|6 | |||
|Geometrie | |||
|- | |||
|11 | |||
|[[E:14742]] | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|rowspan="2"| 2013 | |||
|rowspan="2"|1 | |||
|[[26713]] | |||
|11 | |||
|șiruri, limită | |||
|- | |||
|E:[[14440]] | |||
|5 | |||
|pătrat perfect | |||
|- | |||
|rowspan="4"| 2012 | |||
|rowspan="2"|4 | |||
|[[E:14336]] | |||
| | |||
|ecuație funcțională | |||
|- | |||
|[[E:14331]] | |||
| 7 & 8 | |||
|numere prime | |||
|- | |||
|rowspan="2"|9 - [[Gazeta Matematică nr 9 2012|link]] | |||
|E:[[14380]] | |||
|5 | |||
|numere naturale | |||
|- | |||
|[[14383|E:14383]] | |||
|6 | |||
|cmmdc & cmmmc | |||
|- | |||
|rowspan="2"| 2011 | |||
|rowspan="2"|7-8-9 - [[Gazeta Matematică nr 789 2011|link]] | |rowspan="2"|7-8-9 - [[Gazeta Matematică nr 789 2011|link]] | ||
|[[E:14223]] | |[[E:14223]] |
Latest revision as of 11:08, 20 July 2024
Această pagină conține o listă cu numerele revistei Gazeta Matematică care conțin articole/probleme cu autori membri ai Filialei Maramureș a Societății de Științe Matematice din România.
Anul | Numărul | Numărul problemei | Clasa | Domeniu |
---|---|---|---|---|
2022 | 1 | 28247 | 11 | Matrice |
28250 | 12 | integrala Riemann | ||
28251 | 12 | integrala Riemann | ||
2 | E:16203 | 7 | triunghiuri asemenea | |
28260 | 9 | vectori | ||
S:L22.58 | 10 | ecuație cu logaritmi | ||
4 | 28315 | 10 | numere complexe | |
5 | 28338 | 10 | numere complexe
afixe | |
6-7-8 | 28354 | 9 | vectori | |
10 | 28437 | 11 | șir recurent | |
E:16379 | 5 | numere naturale | ||
E:16380 | 5 | puteri | ||
E:16382 | 5 | puteri | ||
11 | E:16407 | 5 | cub perfect | |
28450 | 9 | progresii aritmetice | ||
2021 | 6-7-8 | E:15990 | 5 | numere naturale |
E:15991 | 5 | numere naturale | ||
E:15992 | 5 | numere naturale | ||
10 | 28163 | |||
11 | 28203 | 12 | funcție primitivabilă | |
S:L21.287 | 9 | puteri | ||
S:E21.313 | 8 | ecuație | ||
12 | 28208 | 9 | vectori | |
2020 | 4 | E:15698 | 6 | pătrate perfecte |
E:15694 | 5 | teorema împărțirii cu rest | ||
E:15695 | 5 | numere naturale | ||
5 | E:15714 | 6 | divizibilitate
probabilitate | |
10 | E:15777 | |||
11 | 27930 | |||
2018 | 4 | S:E18.128 | ||
S:E18.131 | ||||
S:E18.131 | ||||
2017 | 6-7-8 | 27401 | 10 | inegalitate |
2015 | 1 | 27024 | 12 | |
27022 | 11 | proprietatea lui Darboux | ||
27020 | 10 | coeficienți binomiali | ||
2 | 27036 | 11 | ecuații funcționale | |
3 | 27024 | 12 | ecuații funcționale | |
9 | E:14892 | 8 | patrulater inscriptibil | |
S:E15.208 | 5 | sumă de numere consecutive | ||
S:E15.239 | 8 | Teorema lui Pitagora | ||
S:L15.236 | 12 | funcție primitivabilă | ||
S:L15.231 | 12 | limita unui șir | ||
S:L15.228 | 11 | limita unui șir | ||
2014 | 1 | E:14682 | 6 | Geometrie |
11 | E:14742 | |||
2013 | 1 | 26713 | 11 | șiruri, limită |
E:14440 | 5 | pătrat perfect | ||
2012 | 4 | E:14336 | ecuație funcțională | |
E:14331 | 7 & 8 | numere prime | ||
9 - link | E:14380 | 5 | numere naturale | |
E:14383 | 6 | cmmdc & cmmmc | ||
2011 | 7-8-9 - link | E:14223 | 7 | rezolvarea triunghiului |
E:14228 | 7 | radicali |